מאמרים

תאונת דרכים ועבירות פליליות הקשורות אליהן

כל מי שעוסק בפלילים, בין אם הוא שוטר ובין אם הוא עורך דין או שופט מזהה ומכיר את בעיית תאונות הפגע וברח כעבירה פלילית ראשונה במעלה הנפוצה בישראל עד זרא. מערכת המשפט העוסקת בפלילים לוקחת בחשבון כי תאונות הדרכים הם נגע במדינתנו הקטנה אך מוציאה דופן את תאונות הפגע וברח בשל המימד האנושי האחר בהם. תאונה היא משהו בלתי צפוי בדרך כלל, בריחה של נהג והפקרת פצוע מוסיפה עבירה חמורה נוספת על התאונה הבלתי צפויה. האדם הפוגע בוחר באותו רגע לא לסייע לאדם פצוע ואם הוא האשם בתאונה או לא זו נקודה לא רלוונטית. לפני שנה גזר בית דין באוסטרליה עונש של חמש עשרה שנות מאסר על נהג שברח מזירת התאונה כשהוא משאיר אחריו שני בני זוג שהיו בדרכם לפגישת יעוץ זוגי. הם היו פצועים קשה והפקרתם הביאה למותו של הבעל.

האם בישראל ניתן להתמודד עם התופעה הזו באופן אחר, נוקשה יותר, לא בטוח. תאונות הדרכים רבות מאד ומעמיסות על בתי המשפט אלפי תיקים בשנה. חלק מהתיקים פשוטים ואינם מגיעים למשפט מלא אלא נסגרים בגישור חיצוני אולם חלק כן מגיעים לידי משפט ודורשים מהמערכת זמן ועתודות.

האם כל נהג שנקלע לתאונה עבר עבירה פלילית? בית המשפט דן בכל יום בתאונות שנוגעות גם לפלילים מורכבים יותר כמו תאונות בין עבריינים, תאונות נקמה, תאונות בין בני נוער שהתחרו ביניהם על מהירות הרכבים והגיעו לכדי תאונה קשה.

המשך מאמר