Hasbara_MainPic הסברה משפטית
Hasbara_MainPic הסברה משפטית
פנייה לייעוץ אישי  פרטי יצירת קשר:

  יגיע כפיים 2, בית פיילוט

  ת"א, מיקוד: 6777886

  טלפון: 077-9974772

  מדיניות הפרטיות

  הצהרת נגישות

  מידע חשוב נוסף

  עבירות סמים: העונש על סחר בקנאביס

  עבירות של סמים "קלים" מסוג קנאביס נתפסות כעבירות קלות בעיני הציבור הרחב, אולם, בעיני החוק אין הבדל בין סחר בקנאביס וסחר בסמים שנחשבים קשים, כמו קוקאין. 

  עבירות סמים: העונש על סחר בקנאביס

  אם נחשדתם בסחר בקנאביס, אתם עלולים להיענש באותה חומרה כמו חשד בסחר בסמים קשים יותר. חשוב להכיר את טיבן של האשמות מהסוג הזה, ולדעת כיצד להתנהל במקרה שבו נחשדתם בעבירות סחר בקנאביס.

  תוכן עניינים

  סחר בסמים על פי החוק

  על פי החוק במדינת ישראל, ישנו איסור למכור ולהפיץ סמים בכל צורה ודרך – כל עוד לאדם שסוחר בסמים אין רישיון לעשות זאת (רישיון שהופק על ידי משרד הבריאות). פירוש הדבר הוא שעל פי החוק, כל מצב שבו התבצעה העברה של סמים מאדם לאדם נחשבת לסחר.

  ההגדרה הזו תקפה גם במקרים שבהם לא הייתה תמורה כספית או תמורה אחרת עבור ההעברה. כלומר, אם אדם מסוים אוסף סמים עבור חבריו ואינו מקבל על כך תשלום או תמורה הוא ייחשב כסוחר.

  עבירה נוספת היא עבירת תיווך סמים; אם אדם אחד עוזר לאחר ליצור קשר עם אדם אחר לצורך מכירה או רכישה של סמים – הוא נחשב כמתווך, ועלול לעמוד בפני ענישה.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   מה ההבדל בין שימוש עצמי וסחר בקנאביס?

   החוק מבדיל בין סחר בסמים ובין שימוש עצמי:

   1. ההבדל נובע מההקשר של העבירה, וכל העברה של סם תיחשב כעבירת סחר – גם אם מדובר בכמות קטנה של קנאביס.
   2. במקרה שבו אדם יעביר סם לאדם אחר – הוא ייחשב כסוחר.
   3. פרמטר נוסף שהחוק לוקח בחשבון הוא כמות הסם שעמה נתפס "סוחר"; כמות של עד 15 גרם קנאביס נחשבת לכמות של 'שימוש עצמי'.
   4. אם אדם נתפס שברשותו כמות העולה על 15 גרם קנאביס, הכמות תיחשב כהחזקה עבור 'שימוש מסחרי'.

   העונש על סחר בקנאביס

   כאשר אדם נחשד כסוחר קנאביס, הוא יילקח או יזומן לחקירה במשטרה. המטרה של החקירה היא לגרום לאותו חשוד להודות בעבירות המיוחסות לו או לנסות לדלות מידע על מקור הקנאביס. היה והמשטרה מוצאת ראיות לסחר בקנאביס – יוגש כתב אישום נגד הנאשם. העונש על סחר בקנאביס הוא עד 20 שנות מאסר. בנוסף, העונש הזה עשוי להיות מלווה בקנס עד לגובה של 5,650,000 ₪.

   העונש על אחזקה עצמית הוא פחות חמור כיום. לעומת זאת, העונש הזה על סחר בסמים שווה ערך לעונש שעלול לחול על אדם שייצר, גידל או הפיק סמים. מדובר בעונש כבד במיוחד עם השלכות מרחיקות לכת על אלו שצריכים לשאת בו. היקף הענישה תלוי בחומרת העבירה, כמות הסמים שנתפסה וגם בעבירות שהחשוד ביצע בעברו.

   ומה בנוגע להחזקה לשימוש עצמי?

   בשנים האחרונות, מדינת ישראל ורשויות החוק נוקטים במדיניות "אי הפללה" בנוגע לשימוש עצמי בקנאביס. לפי המדיניות הזו, כל שימוש בקנאביס עבור צרכים אישיים אינו מהווה עבירת החזקה. במקום זאת, מדובר בעוולה המלווה בקנס כספי (על פי פקודת הסמים המסוכנים). אם אדם נתפס פעמיים עם קנאביס לשימוש עצמי, הוא יידרש לשלם קנס. עבירה שלישית מאותו סוג תלווה בהליך בשם "הסדר מותנה", ועבירה חוזרת רביעית תוביל למשפט פלילי.

   כיצד יש להתנהל אם נחשדתם בסחר בקנאביס?

   במקרים רבים, אנשים שנלקחים לחקירה בגין עבירות סמים הם אנשים מן השורה וללא עבר פלילי. חקירה משטרתית היא מעמד שמביא עמו לחץ רב, ואנשים שאינם בקיאים עם מערכת החוק עלולים להפליל את עצמם, או להתבלבל במהלך חקירה משטרתית.

   כאשר זה קורה, חשודים בסחר בקנאביס עלולים לעמוד בפני הארכת מעצר והליכים פליליים ומשפטיים נוספים – כמו הגשת כתב אישום, משפט ומאסר בפועל או קנס כבד.

   במקרים שבהם חשודים טוענים לשימוש עצמי, זה לא תמיד מספיק עבור המשטרה, מפני שיש הגדרה מדויקת של כמות לשימוש עצמי. לכן, אם זומנתם או נלקחתם לחקירה משטרתית, הצעד הראשון שלכם צריך להיות פנייה לעורך דין פלילי המתמחה בתחום.

   עורך דין יוכל לאסוף מידע על החקירה שאין לכם, ולייעץ לכם מה עליכם לעשות. התמודדות עם החקירה המשטרתית תאפשר לכם למנוע הגשת כתב אישום, או הקלה בהאשמות המוגשות נגדכם. עורך דין פלילי יוכל לומר לכם מה להגיד למשטרה בדיוק, והוא יכול להוות את ההבדל בין מאסר ארוך ובין עונש פחות שיאפשר לכם להמשיך בחייכם.

   אנחנו עושים מאמץ לדייק בכל התוכן המופיע באתר Hasbara הסברה משפטית. יחד עם זאת האמור באתר אינו תחליף לייעוץ משפטי והמסתמך על האמור באתר – עושה כן באחריותו בלבד.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-9974772 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף