Hasbara_MainPic הסברה משפטית
Hasbara_MainPic הסברה משפטית
פנייה לייעוץ אישי  פרטי יצירת קשר:

  יגיע כפיים 2, בית פיילוט

  ת"א, מיקוד: 6777886

  טלפון: 077-9974772

  מדיניות הפרטיות

  הצהרת נגישות

  מידע חשוב נוסף

  על עיקול ועל עיקולים – כהליכי חובה בהוצאה לפועל

  מכירים את המילה עיקול, נכון? היא מעבירה ברבים מאיתנו צמרמורת. אבל מהו אותו עיקול שגורם לרבים מאיתנו תחושה לא נעימה לאורך עמוד השדרה? האם אפשר להפוך תהליך זה לנסבל?

  על עיקול ועל עיקולים – כהליכי חובה בהוצאה לפועל

  תוכן עניינים

  עיקול – עיקולים

  עיקול הינו לקיחת רכוש על ידי השלטונות לצורך החזרת חובות כספיים. עיקול יכול שיהא זמני, ועיקול יכול שיהא לצמיתות. עיקול יכול שיהא במיטלטלין ויכול שיהא בנכסים שאינם מיטלטלין (נדל"ן) כדוגמת דירות. נקודת ההתחלה היא שהתקיים משפט בין דורש הכספים לבין האדם ממנו הוא דורש ונקבע כי הראשון זכאי לקבל את הכסף. במידה והחייב לא משלם את כספו אז יעברו השלטונות למעשים ויחלו בהליך הידוע לנו כעיקול.

  עיקול יכול להיות מוטל על נכסים שונים אולם, על בית המשפט להפעיל שיקול דעת ולעקל נכס זה או אחר בהתאם לסיטואציה.

  עיקול דירה למשל הינה צעד שאולי נשמע מרחיק לכת אך הוא מקשה בעיקרו למכור את הנכס, לעומת זאת – עיקול חשבון בנק הינו עיקול חריף בהרבה שכן הוא מקשה על שימוש יומיומי בכספים. כתוצאה מהאמור לעיל, חשוב להבין, שעיקול יכול שייעשה ישירות אל מול הנכסים שלא כמו עיקול שבו באים אליכם הביתה ולוקחים את הטלוויזיה, המחשב או כל מכשיר אחר. עיקול של חשבון הבנק עלול להפתיע אתכם כרעם ביום בהיר.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   כיצד להתמודד עם עיקול?

   בראש ובראשונה, אם נתקלתם במצב של עיקול הרי שברור לכם שלא מדובר במשחק ילדים פנו לאיש מקצוע ויפה שעה אחת קודם.

   ישנה חשיבות גדולה לצורת ומהירות התגובה כאשר אתם נאשמים בחוב זה או אחר. חוק הוצאה לפועל עמוס רווי פרטים קטנים בעניין זה ולכן אחזור ואמליץ להיעזר באנשי מקצוע שזהו תחום מומחיותם. עיקול, כפי שהזכרתי לעיל, יכול שיעשה אחרי מתן אזהרה לחייב אולם יכול שיעשה גם לפני מתן אזהרה. רק במקרים נדירים יאפשרו עיקולם של מיטלטלין בטרם ניתנה האזהרה. ישנם מצבים שלשם התמודדות תוכלו לטעון כי כבר פרעתם את חובכם.

   מטרת הטענה הזו הינה להסביר כי לאחר מתן פסק הדין נוצר מצב זה או אחר שהביא לסגירת החוב כלפיי אותו זכאי. כמו כן עם קבלת האזהרה (במידה וניתנה אזהרה) ניתן להתנגד לביצוע אולם התנגדות כרוכה בדיון בבית המשפט.

   כמו כן עם קבלת אזהרת עיקול ניתן להתנגד לביצוע, אולם התנגדות כרוכה בדיון בבית המשפט

   על עיקול, על החברה ועל הרפורמה בהוצאה לפועל

   עיקול מדינת ישראל לא נתפס כמונח חיובי. הוא מעלה בעיות רבות כגון עיקולים ללא אזהרה מוקדמת, עיקולים בצורה לא נאותה ועוד. הבעיה של עיקולים בצורה לא נאותה עולה על הפרק במקרי עיקול רבים. התחושה היא כי החייבים אינם משלמים רק חוב כספי כאשר באים לעקל את רכושם. העיקול מביא איתו מפלות נפשיות עצומות.

   ניתן לשבת מהצד ולומר כי, מגיע לחייב, שכן הוא צריך לשלם את החוב. אולם, אנו עם אנושי הרבה יותר. התפיסה בהוצאה לפועל היא לנסות ולייעל את התחושות הקשות שיש לציבור כנגד תהליך העיקול. לכולנו ברור שהעיקול נחוץ לצורך פירעון חובות, לכולנו ברור שלזכאי מגיע לקבל את כספו בחזרה ועם זאת קשה עלינו הדרך הכרוכה בפירעון החוב.

   לשם כך יצאה המדינה עם רפורמה חדשה בתחומי הוצאה לפועל. חלק מהרעיון (מלבד רעיונות ייעול המערכת) הינו להפוך את תהליך העיקול שהינו מטבעו פוגעני לתהליך מעט יותר נעים.

   כמובן שהכל לפי הוראות חוק הוצאה לפועל. הוחלט למשל שהוצאת אדם ממקום מגוריו תעשה אולם במקביל יינתן לנו מקום מגורים זמני. עיקול אינו דבר פשוט, הוא כולל אי נעימות מרובה אולם ניתן להתמודד איתו והמצב לא תמיד עגום כפי שהוא נשמע. אין עיקול מסוג אחד דומה לעיקול מסוג אחר. אין עיקול בגין חוב זה דומה לעיקול בגין חוב אח. חשוב לזכור זאת ולא לחוש מפלה גדולה במצב הרוח.

   לסיכום, אז אם נתקלתם במצב קשה, ואתם לפני עיקול או אם אתם זכאים אשר חשים רע על כך שהגעתם לדרישת כספכם בדרך של עיקול, זכרו כי לא הכל שחור. גם את התהליך הקשה של עיקול ניתן וצריך לעשות בדרך ששומרת על זכויות אדם. הרפורמה החדשה תסייע לכם בכך אולם אתם האחראים האמתיים ל – איך הדברים יעשו בפועל.

   אנחנו עושים מאמץ לדייק בכל התוכן המופיע באתר Hasbara הסברה משפטית. יחד עם זאת האמור באתר אינו תחליף לייעוץ משפטי והמסתמך על האמור באתר – עושה כן באחריותו בלבד.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-9974772 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף